Займаючись на своїй ділянці вирощуванням овочів, ось уже протягом довгих років у нас з чоловіком виростає відмінний урожай помідорів. Причому помідори добре визрівають у відкритому ґрунті.
Крім заготовок в маринованому вигляді ще залишається велика кількість помідорів, це і дуже дрібні і великі. Все це вирішили використовувати для приготування томатного соку. Рецепт дуже простий, але при умові, якщо у вас є пристосування для добування соку з м'якоттю з самих помідорів.
Інгрідієнти:
томати - будь-яка кількість;
сіль - за смаком.
Спосіб приготування томатного соку в домашніх умовах.
Добре промиваємо помідори, розрізаємо щоб при витяганні соку не було бризок.
Ось за допомогою такої ручної соковижималки видобуваємо живий томатний сік. Трохи відійду від теми - пробувала давити сік електричною соковижималкою, яку використовую для приготування яблучного соку, але ефект вийшов нульовий. Сік був прозорий, а м'якоть пішла разом з відходами, з шкіркою і насінням. Довелося потім все перемішати і зробити томатну приправу.
1
Сік з соковижималки виходить дуже густим. І чим спіліші помідори, тим сік більш насиченого червоного кольору.
2
Вичавлений сік зливаємо у велику каструлю. У мене баняк на 10 літрів і я в неї наливаю соку приблизно 8,5-9 літрів. У цю кількість соку додаю одну столову ложку солі. Як бачите на фото, сіль в ложці з верхом. Все перемішую і ставлю варити.
3
Коли сік почне закипати, то обов'язково потрібно знімати піну. З піною відійде все непотрібне, що потрапило в сік при віджиманні. Як тільки сік нормально закипить і припиниться піновиділення, можна розливати в банки.
4
Банки закатують бляшаними кришками. Не перевертаю і не укриваю.
5
Томатний сік люблю з дитинства, могла пити по три літри в день, але це був магазинний сік. Сік виходить дуже смачний, з ароматом свіжих помідорів. Так як солі використовуємо дуже маленьку кількість, то кожен член сім'ї може посолити за смаком.
Всім і успішних заготовок!