Печінка надзвичайно корисна для організму людини. Лише той факт, що у ній міститься залізо, яке необхідне для синтезу гемоглобіну, а отже кровотворення, робить цей продукт просто незамінним. Надто – людям, які страждають анемією. У складі печінки одночасно присутні білки, жири і вуглеводи. Зокрема, майже чверть печінки становить вода – більше 70%. Білка – близько 18%, а от жиру зовсім мало – всього 2-4%. Вміст корисних складових у печінці величезний – це і вітаміни груп A, D, E, K, С, В, а також мікро- та макроелементи магній, цинк, калій, кальцій, фосфор, тощо.
Обираємо і готуємо печінку правильно
печінка
При термічній обробці корисні властивості печінки не втрачаються. Правильно приготована з печінки страва забезпечує організм денною нормою вітамінів груп А, В, С. Через те, що у печінці мітиться багато білків, цей продукт вважається дієтичним. Існує навіть печінкова дієта, яка дозволяє скинути вісім зайвих кілограмів. Однак лікарі не радять використовувати таку дієту довше двох тижнів.
Цікаво, що користь і навіть смак печінки залежать від віку тварини. Свіжа печінка в ідеалі має бути гладенькою, світло-коричневого або світло-червоного кольору. Якщо її надрізати, розріз має бути вологим, червоно-коричневим.
Перед тим, як купувати печінку, потрібно знати найнеобхідніші правила. Приміром, теляча печінка – світлого червоно-коричневого кольору. Важить вона від одного кілограма до двох з половиною. Страви з цієї печінки рекомендовано солити незадовго до готовності і не перетримувати на вогні, інакше вони будуть жорсткими і втратять значну частину корисних елементів.
Відварена печінка прекрасно поглинає жир, саме тому її використовують для приготування паштетів, ковбас, тощо. Також телячу печінку можна тушкувати, смажити, запікати, готувати різні начинки та багато іншого.
Що стосується, власне, яловичої печінки, то вона не така смачна, як теляча. У неї дещо гіркуватий смак і вона не така ніжна. Яловича печінка – темна, червоно-коричнева. Вага її – приблизно 5 кілограмів. Однак при правильному приготуванні ця печінка також є досить смачною. Для цього перед приготуванням її кілька годин потрібно потримати в молоці. Перед приготуванням з печінки потрібно зняти плівку, і лиш тоді вимочувати і приправляти.
Схожою на яловичу печінку є свиняча. Вона також має специфічний смак, дещо гірчить і не є такою ніжною, як теляча. У розрізі вона пориста і зерниста, а важить 1-1,2 кілограм.
Приготувати печінку значно швидше, ніж м’ясо. До того ж, страви з печінки засвоюються організмом людини набагато краще, ніж м’ясні. Але потрібно суворо дотримуватися часу, інакше вона просто стане жорсткою і несмачною, а корисні її речовини просто зруйнуються.
Варити печінку потрібно хвилин 40. Якщо відварювати її не цілою, а шматочками – часу на це потрібно значно менше. Її готовність можна перевірити так: проткнути ножем, має витекти світла рідина, без крові.
7 простих і надзвичайно смачних страв, які змусять вас полюбити печінку
У світовій кулінарії рецептів страв з печінки просто безліч, тому вибрати кращі з-поміж них направду важко. Однак є багато людей, зокрема діти, які навіть вигляду печінки не можуть терпіти. Тому, як варіант, для них потрібно готувати більш різноманітні та вишукані страви, у яких печінка сприймається значно краще, ніж, приміром просто смажена чи відварена.
1. Запіканка з печінки і картоплі
ІНГРЕДІЄНТИ
- 250 г картоплі
- 4 яйця
- 100 г печінкового фаршу
- 100 г твердого сиру
панірувальні сухарі, жир, сіль
ПРИГОТУВАННЯ
Картоплю відварити, очистити, просмажити шматочками на жирові, додати яйця, перемішати. Половину картоплі викласти на змащене жиром і посипане сухарями деко, потім печінковий фарш і накрити картоплею, що лишилася.
Зверху посипати сухарями, покласти ще трішки жиру
Готувати страву в духовці хвилин 30. Незадовго до готовності присипати зверху тертим сиром.
печінка
2. Печінкові оладки
ІНГРЕДІЄНТИ
- 1 кг печінки
- 2 цибулини
- 2 яйця
- 3 зубки часнику
- 3 ст. ложки борошна
- сіль, перець, олія, сметана, зелень
ПРИГОТУВАННЯ
Печінку і цибулю перекрутити через м’ясорубку, додати яйця, часник, сіль, перець, борошно, перемішати і поставити в холодильник на 3 години.
Викладати ложкою на сковорідку і смажити на олії до зарум’янення.
Готові оладки викласти у форму для запікання, добре змастити сметаною і присипати зеленню.
Форму накрити фольгою і поставити в духовку на невеличкий вогонь на 20-30 хвилин.
печінка
3. Пудинг з печінкою і грибами
ІНГРЕДІЄНТИ
- 600 г печінки
- 100 г розтопленого вершкового масла
- 100 г сушених білих грибів
- 1 ст. ложка борошна
- 1 скл. сметани
- 1 цибулина
- 6 жовтків
- 4 білки
ПРИГОТУВАННЯ
Гриби помити, відварити. Печінку порізати великими шматками, покласти в каструлю, додати столову ложку масла, цибулину і трішки води. Тушкувати печінку, доки вона стане світлою.
Охолодити, перекрутити через м’ясорубку разом із вареною цибулею, додати 100 г сметани, жовтки і білки, перемішати. Викласти масу в змащену маслом і посипану сухарями каструлю. Накрити кришкою і поставити варити на пару на 3-3,5 години.
З маслом, що лишилося, розтерти борошно, додати дрібку солі, півсклянки грибного бульйону, який лишився після відварювання грибів, варити доки маса стене густою, додати сметану.
Готовий пудинг порізати на порції, полити соусом.
печінка
4. Печінка, фарширована копченим салом
ІНГРЕДІЄНТИ
- 250 г печінки
- 1 цибулина
- 1 ст. ложка панірувальних сухарів
- 30 г копченого сала
- 1 ст. ложка подрібненої петрушки
- 2 яйця
- 2 ст. ложки сметани
- 2 ст. ложки олії
- сіль
ПРИГОТУВАННЯ
Сало і цибулю порізати невеликими кубиками.
В сковорідку налити олію, додати сало з цибулею, петрушку, панірувальні сухарі, посолити і обсмажити. Додати сметану, яйця, ретельно перемішати і смажити ще 2 хвилини на маленькому вогні.
В шматкові печінки зробити глибокий надріз, нафарширувати і обсмажити на олії з обох боків. Перекласти печінку у форму для запікання і пекти хвилин 40 при температурі 180 градусів.
Розрізати на шматки і прикрасити петрушкою.
печінка
5. Печінковий паштет з коньяком
ІНГРЕДІЄНТИ
- 1,5 кг печінки
- 200 г цибулі
- 200 г моркви
- 200 г вершків (жирністю 33%)
- 300 г вершкового масла
- 100 г часнику
- 200 мл коньяку
- 100 мл олії
- сіль, перець, мускатний горіх, майоран
ПРИГОТУВАННЯ
Печінку добре очистити, порізати великими шматочками і обсмажити кілька хвилин на олії.
Моркву і цибулю дрібно порізати, трішки обсмажити на олії. Додати мускатний горіх, часник, коньяк. Постійно помішуючи, тушити овочі, доки випарується коньяк.
Додати печінку, тушити до готовності. Коли печінка трішки схолоне, збити її у блендері та перетерти через дрібне сито. М’яке вершкове масло збити блендером і додати до печінки.
Викласти паштет у змащену олією форму для запікання і випікати при температурі 180 градусів 35 хвилин.
Паштет охолодити і поставити в холодильник на дві доби.
печінка
6. Лаваш із печінкою
ІНГРЕДІЄНТИ
- 100 г печінки
- 2 квадратних листки лаваша
- 2 картоплини
- 1 морквина
- 2 яйця
- 100 г плавленого сиру
- спеції
ПРИГОТУВАННЯ
Печінку очистити від плівки, вимочити в молоці, разом з морквою перекрутити через м’ясорубку, обсмажити на олії. Картоплю потерти на дрібній тертці, обсмажити на олії і запекти з одним яйцем, як омлет.
Яйце відварити, охолодити.
Розстелити лаваш, умовно розділити його на частини, на одну з яких викласти подрібнене яйце, картопляний омлет, печінку і натертий сир. Згорнути рулетом.
Інгредієнтів має вистачити на 2 лаваша. Поставити рулети в холодильник мінімум на 3 години.
Порізати шматочками.
7. Салат з печінкою і морквою по-корейськи
ІНГРЕДІЄНТИ
- 120 г моркви по-корейськи
- 250 г курячої печінки
- 70 г твердого сиру
- 3 яйця
- 2 ст. ложки майонезу
- сіль, перець, зелень
ПРИГОТУВАННЯ
Печінку відварити до готовності в солоній воді.
Яйця відварити.
Печінку і яйця порізати невеликими кубиками, сир потерти на великій тертці.
Все змішати, додати спеції, майонез.
печінка
Як бачите, страв з печінки дійсно багато. Усі вони прості і легкі у приготуванні. Але – направду смачні, що вже аж просто зараз кортить посмакувати котроюсь із них. Тож, гайда купувати печінку. Головне, щоб вона була екологічно чистою та максимально свіжою. В такому випадку страви з неї будуть не просто смачними, а й поживними і корисними.